مقایسه اسکنرهای آسیب‌پذیری و برنامه های باگ بانتی

مقایسه اسکنرهای آسیب‌پذیری و برنامه های باگ بانتی

کسب و کار شما به برنامه باگ بانتی نیاز دارد یا یک اسکنر آسیب پذیری؟

مقایسه اسکنرهای آسیب‌پذیری و برنامه های باگ بانتی از بسیاری از جهات، بحث طولانی و قدیمی انسان در مقابل ماشین را در حوزه امنیت سایبری به میان می‌آورد.

ابزارهای خودکارسازی شده‌ای مثل اسکنرهای امنیتی، دهه هاست که در امر محافظت از کامپیوترها و شبکه‌های کامپیوتری به ما کمک می‌کنند. اخیرا سرعت پیشرفت اتوماسیون به حدی سریع بوده است که به نظر می‌رسد دیگرنتیجه مجادله انسان و ماشین روشن شده است. بااین حال، این انسان است که قدرت نوآوری دارد و امنیت جمع سپاری را می توان یکی از بهترین نوآوری های انسان دانست که بشر تابه‌حال به وجود آورده است.

ما امروز دراین مقاله نگاهی به ظرفیت‌های اسکنرهای آسیب‌پذیری و برنامه های باگ بانتی خواهیم کرد. علاوه‌براین خواهیم دید که هرکدام از این روش ها چگونه از سیستم ها و سازمان ها در مقابل تهدیدات سایبری حفاظت می‌کنند.

اسکنر آسیب پذیری چیست؟

اسکنرهای آسیب‌پذیری نرم افزارهایی هستند که به صورت خودکار اجرا می‌شوند و در سیستم یا نرم افزار موردنظر به دنبال آسیب‌ها و ضعف های شناخته شده توسط اسکنر می‌گردند. این اسکنرها با فراهم آوردن حفاظت فوری از طریق مثلا بلاک کردن یک ویروس ایمیلی با جلوگیری از باز شدن آن و ارائه اطلاعات آسیب‌پذیری مثل گزارشات اسکن شبکه و… به متخصصان امنیتی این امکان را می دهد تا قبل ازاینکه باگ ها توسط سایر افراد بزه کار کشف و بهره برداری شوند، مشکل را رفع کنند.

باتوجه به هزینه مالی بسیار زیاد نشت اطلاعات (طبق آمار IBM به صورت میانگین در سال 2021 این هزینه برابر با 3.92 میلیون دلار بود)، در دسترس بودن ابزارهای مختلف اسکن به صورت پولی اتفاق غافلگیر کننده‌ای نیست.

ابزارهای اسکن امنیتی مجموعه ای از توابع خاصی را ارائه می‌کنند، اما در کل همه آن ها درزیرمجموعه یکی از 3 دسته بندی زیر قرارمی‌گیرند:

 1. برپایه شبکه
 2. برپایه عامل یا میزبان
 3. وب اپلیکیشن

امروزه اکثر کسب و کارها و سازمان ها کم و بیش از انواع مختلف این اسکنرهای امنیتی در بخشی از دفاع امنیتی سازمان خود مورداستفاده قرار می‌دهند.

مزایای اسکنر آسیب‌پذیری

از دلایلی که باعث محبوبیت اسکنرهای آسیب‌پذیری شده است هزینه و راه اندازی و استفاده راحت از این ابزارهاست. شایان ذکر است که اکثر اسکنرهای محبوب با اشتراک سالانه عرضه می‌شوند. این مبلغ درمقایسه با 3.92 میلیون دلار هزینه ای که شرکت ها برای نشت اطلاعات متحمل می‌شوند بسیار منصفانه و قابل قبول است. علاوه براین، باتوجه به محبوبیت این اسکنرها، علاوه بر پشتیبانی در امر کمک به حفظ و نگهداری از سیستم های سایبری شما را با کامیونیتی از کاربران این ابزارها آشنا می‌کند.

اسکنرهای آسیب‌پذیری امکان اسکن خودکار بیست و چهارساعته در هفت روز هفته را فراهم می‌کنند. وقتی کاربری درهر زمانی از شبانه روز یک عمل خاصی انجام می‌دهد، مثلا سعی می‌کند تا وارد سرور شود یا یک ایمیل را باز کند، این سامانه فعال بوده و امنیت سیستم را فراهم می‌کند. اینجا ذینفعان امنیتی می توانند اعلان های فوری یا گزارش های با جزئیات کامل از تهدیدات را دریافت کنند.

طیف وسیعی از ابزارهای اسکن امنیتی مخصوصی که برای مقابله با تهدیدات امنیتی وجود دارد به شما این امکان را می دهد تا بدون نگرانی با توجه به نیازها و بودجه خودتان مناسب ترین ابزار را برای کارتان انتخاب کنید.

چالش های اسکنر آسیب‌پذیری

باتوجه به مزایای گفته شده استفاده از یک اسکنر آسیب‌پذیری فکر خوب و مفیدی می‌تواند باشد. هرچند این روش هم معایب مخصوص خودش را دارد.

اسکنرهای آسیب‌پذیری ابزارهای خودکاری هستند که گاها گزارش های عریض و طویلی برای تهدیدات بالقوه‌ای که سیستم و سازمان را تهدید می‌کند تهیه می‌کنند که برای تعیین میزان شدت و خطرات این باگ ها باید گروه تریاژ وارد عمل شوند. دربرخی از موارد، این مرحله بسیار زمان گیر است.

اکثر آسیب‌پذیری های امنیتی حاصل حملات چند مرحله ای هستند، که این مساله باعث بیشتر شدن کار اسکنرهای آسیب‌پذیری در زمان تست می‌شود.

شاید بزرگترین چالش شرکت هایی که منحصرا از اسکنرهای آسیب‌پذیری استفاده می‌کنند این است که تست های خودکار این ابزارها با نبوغ انسانی یک هکر مخرب قابل مقایسه نیست. این ابزارها بارها بارها امکان حضور تعداد مشخصی از آسیب‌پذیری های شناخته شده را می توانند در سیستم بررسی کنند. طبق آمار ارائه شده توسط McAfee میزان جرایم سایبری از سال 2013 تاکنون 60% افزایش داشته است، که این میزان افزایش نشان دهنده این است که هکرها در حال ابداع راه های ابداعی و جدیدی برای حمله و نفوذ به تجهیزات شما هستند. حتی بهترین نرم افزار اسکنر آسیب‌پذیری هم نمی تواند پیش بینی کند که این افراد برای حمله های آتی خود چه فکرهایی درسردارند.

برنامه باگ بانتی چیست؟

درمقابل اسکنرهای آسیب‌پذیری که از فن‌آوری های خودکار برای کشف آسیب پذیری استفاده می‌کنند، برنامه های باگ بانتی از قوه‌ی مغز انسان (به تعداد زیاد) برای این کار استفاده می کند.

یک برنامه باگ بانتی از جمع سپاری پروژه به محققان امنیتی مستقل برای تست امنیتی سازمان ها و ثبت گزارش باگ به صورت قانونی در این سیستم ها استفاده می‌کند. این هکرهای “اخلاقی” یا “کلاه سفید” درازای کار خود پاداش‌هایی از قبیل یادگیری، پاداش های نقدی، موقعیت و جوایز یادگاری دریافت می‌کنند.

درحالیکه بعضی از سازمان ها هنوز هم برنامه های باگ بانتی اختصاصی خود را برگزار می‌کنند، استفاده از پلتفرم های باگ بانتی قابل اعتماد به علت مزایای بیشماری که به مشتری و محقق امنیتی ارائه می‌کنند نیز درحال افزایش است.

مزایای برنامه‌ باگ بانتی

برنامه های باگ بانتی به عنوان یک پاسخ ایده‌آل و سریع به نیازهای درحال رشد و توسعه امنیت سایبری است که برای چالش های عمومی راه‌حل‌های زیر را ارائه می‌کند:

 1. دسترسی داشتن به شبکه گسترده متخصصان امنیتی

به موجب جمع سپاری پروژه های امنیتی، فکر خلاق، تجربه و تخصص صدها متخصص امنیتی را می‌توانید بکار بگیرید که به شما کمک می‌کند تا کمبود مهارت امنیتی سایبری نیروهای سازمان تان را رفع کنند.

 1. بررسی امنیتی مداوم

برنامه های باگ بانتی قابل تغییر هستند، یعنی هم میتوانند به صورت مستمر برگزار شوند و هم درصورت نیاز نحوه برگزاری آن را با توجه مقیاس برنامه جدید برگزار شود. این به این معنی است که تیم امنیتی سریع تر از آسیب‌پذیری ها آگاه می‌شوند و از تهدیدات سایبری فزاینده جلوگیری کنند.

 1. فقط برای نتایج مثبت پرداخت صورت می‌گیرد

در برنامه های باگ بانتی، متخصصان امنیتی تنها درصورت کشف باگ جدید، واقعی، قابل اجرا و داخل اسکوپ پاداش می‌گیرند. این ویژگی باعث شده است تا برنامه های باگ بانتی در مقایسه با تست های نفوذ با کیفیت بسیار به صرفه تر باشند.

 1. بررسی ناشناخته ها

زمانیکه از یک پلتفرم برنامه باگ بانتی استفاده می‌کنید، هزاران متخصص امنیتی از نبوغ خودشان برای کشف نقاط ورود جدید و آسیب‌پذیری های موجود در سطح مورد حمله شما استفاده می‌کنند، درست به همان شکلی که هکرمخرب نبوغ خود را به کار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود تا ضعف های امنیتی شناخته شده و ناشناخته شده در کنار هم کشف شوند.

 1. تست امنیتی منسجم

پلتفرم های باگ بانتی به شما اجازه می‌دهند تا دفاع از امنیت سایبری خودتان را درکنار تیم بزرگی از متخصصان، مهارت های جمع سپاری شده متمرکز کنید و بدون هیچ نگرانی نیازهای امنیتی روبه رشد سازمان تان را فراهم کنید.

 1. آموزش تیم با تکیه بر مهارت محققان پلتفرم باگ بانتی

استفاده از پلتفرم باگ بانتی برای شما این امکان را فراهم می‌آورد تا با محققان امنیتی درباره گزارش هایی که در حال ثبت شدن هستند درتعامل باشید. این امکان میزان آگاهی شما از مسائل امنیتی را بالا برده و به تیم امنیتی تان کمک می‌کند تا دربرابر تهدیدات امنیتی بدون نیاز به آموزش های معمول و زمان بر، اطلاعات به روز داشته باشند.

چالش های برنامه باگ بانتی

سازمان هایی که برای تامین امنیت خودشان برنامه باگ بانتی خودشان را راه اندازی می‌کنند برای برگزاری یک برنامه موفق با چالش هایی روبه رو می‌شوند.

 • بدون داشتن تیم تریاژ در شرکت، احتمال ثبت گزارش های باگ تکراری بسیار بالا می‌رود و بررسی دقیق این مورد یک فرایند بسیار زمان بر خواهد بود.
 • ارزیابی اعتبار تک تک گزارش های باگ ثبت شده نیازمند زمان و دانش تخصصی است.
 • اگر در محل خودتان مکانیزمی برای پوشش‌دهی و حفظ شفافیت بودجه در تعیین ارزش پاداش ها ندارید، خطر به وجودامدن هزینه های سرسام آور بسیار بالاست.
 • جذب محققان امنیتی رده بالا و با مهارت در برنامه های باگ بانتی‌ای که به میزبانی خود شرکت برگزار می‌شود بسیار سخت است. اگر کسی با برنامه شما آشنایی نداشته باشد یا سلسله مراتب اداری و مدیریتی شرکت بسیار پرپیچ و خم باشد، شانس شما برای جذب هکرهای کلاه سفید ماهر و خبره که نیاز دارید بسیار کم خواهد بود.
 • بدون حضور تعداد قابل توجهی از هکرهای کلاه سفید متبحر که بتوانند امنیت سازمان یا سیستم شما را موردبررسی قرار دهند، هیچ تضمینی وجود ندارد که در برنامه باگ بانتی شما آسیب‌پذیری‌ای کشف شود.

ازانجاییکه این چالش ها برای برنامه باگ بانتی‌ای که توسط خود شرکت میزبانی میشود وجود دارند، پلتفرم های باگ بانتی مناسب و معتبر با موفقیت این موانع را از سرراه برداشته اند.

پلتفرم باگ بانتی چیست؟

پلتفرم های باگ بانتی نرم افزارهایی هستند که برای برگزاری برنامه های باگ بانتی از آن‌ها استفاده می‌شود. این پلتفرم ها علاوه بر میزبانی برنامه باگ بانتی برای شرکت ها تیم‌ها و سرویس‌های تخصصی‌ای که باعث اجرای هرچه امن تر و کارآمدتر برنامه باگ بانتی می‌شوند را نیز فراهم می‌کنند.

یک ارائه دهنده پلتفرم باگ بانتی اختصاصی باید تمام تلاش خود را برای ساختن یک کامیونیتی قوی متشکل از متخصصان امنیتی جمع سپاری ، بکار بگیرد. علاوه براین، ارائه دهنده پلتفرم، یک تیم داخلی متشکل از متخصص هایی را دارد که وظیفه تریاژ و پشتیبانی 24/7 برنامه را به عهده دارند. این قسمت از کار کلید ارائه تست های امنیتی ایمن و سریع که توسط جمعی از متخصصان بررسی می‌شود، که صرفا توسط پلتفرم ها ارائه می‌شود است.

هر پلتفرم باگ بانتی در چند مرحله مستقر و برگزار می‌شود

 • مشتری یک اسکوپ برای برنامه خصوصی یا عمومی خودش تعیین می‌کند و در پلتفرم منتشر می‌کند.
 • محققان امنیتی جست و جوی آسیب‌پذیری ها را شروع می‌کنند.
 • محققان گزارش آسیب‌پذیری هایی را که کشف کرده اند را برای تیم تریاژ پلتفرم ارسال و ثبت می‌کنند.
 • تیم تریاژ با محققان ارتباط برقرار می‌کند.
 • تیم تریاژ مراحل تضمین کیفیت و اعتبارسنجی را اعمال می‌کند.
 • گزارش های داخل اسکوپ و منحصربفرد برای بررسی بیشتر برای مشتری ثبت می‌شوند.
 • مشتری گزارش باگ را تایید می‌کند و مراحل پرداخت به صورت اتوماتیک ازطریق پلتفرم انجام می‌گیرد.

در زمان انتخاب پلتفرم باگ بانتی، ارزشش را دارد که وقت بگذارید و بررسی کنید که آیا سرویس های تریاژ پلتفرم موردنظر با هزینه اشتراک شما یکجا حساب میشود یا خیر!

اسکنرهای آسیب‌پذیری و برنامه های باگ بانتی مکمل یکدیگر هستند

هم اسکنرهای آسیب‌پذیری و هم برنامه های باگ بانتی نقش مهمی در تامین امنیت سایبری دارند.  اسکنرهای آسیب‌پذیری اولین لایه حفاظتی در برابر تهدیدات امنیتی شناخته شده هستند. درحالیکه برنامه های باگ بانتی راه‌حل مناسبی برای مقابله با هکرهای مخرب به روش نبوغی خودشان است.

کارآمدترین راه برای برگزاری یک برنامه باگ بانتی موفق استفاده از پلتفرم های باگ بانتی معتبر است. پلتفرم Intigriti برنامه های باگ بانتی مدیریت شده خود را باعنوان یک سرویس با قوانین مشتری محور درکنار یک تیم قابل اعتماد ارائه می‌دهد. این شکل از همکاری  با ساده سازی مسیر و تضمین امنیت سایبری متداوم و مقرون به‌صرفه به شما کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *