مقایسه ارزیابی آسیب‌پذیری و تست نفوذ و تیم قرمز

مقایسه ارزیابی آسیب‌پذیری و تست نفوذ و تیم قرمز

با افزایش تعداد حملات سایبری،  امنیت سایبری اهمیت بیش‌تری پیدا کرده است. برای جلو زدن از تهدیدها، سازمان‌ها باید به طور منظم وضعیت امنیتی خود را ارزیابی و بررسی کنند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد از جمله ارزیابی آسیب‌پذیری، تست نفوذ و تیم قرمز.

تست نفوذ و تیم قرمز

ارزیابی آسیب‌پذیری

ارزیابی آسیب‌پذیری، بررسی سیستماتیک و جامع یک سیستم یا شبکه برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها است. هدف از ارزیابی آسیب‌پذیری‌ شناسایی ضعف‌هایی است که مهاجمان می‌توانند از آن‌ها بهره‌برداری (سوء استفاده) کنند و اولویت‌بندی خطرات براساس تاثیر احتمالی آن‌ها است. ارزیابی‌های امنیتی معمولا با استفاده از ابزارهای اوتوماتیک مانند اسکنرهای شبکه و وب اپلیکیشن‌ها، برای شناسایی آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده انجام می‌شوند. این ارزیابی‌ها اولین قدم مهم در شناسایی خطرات امنیتی است و به سازمان‌ها کمک می‌کند که وضعیت امنیتی در حال حاضر خود را بدانند.

تست نفوذ

تست نفوذ که به عنوان pen test شناخته می‌شود، یک حمله شبیه‌سازی شده بر روی سیستم یا شبکه است. هدف از تست‌نفوذ، شناسایی و بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌ها و تعیین اثربخشی اقدامات امنیتی یک سازمان است. برخلاف ارزیابی‌های آسیب‌پذیری، تست‌های نفوذ به صورت دستی توسط کارشناسان امنیت انجام می‌شوند که از انواع تاکتیک‌ها. تکنیک‌ها و رویه‌ها (TTPs) برای شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و شبیه‌سازی یک حمله در دنیای واقعی استفاده می‌شود. تست‌های نفوذ ارزیابی عمیق‌تر و واقعی‌تری از وضعیت یک سازمان، و همانطور توصیه‌هایی برای رفع آن‌ها ارائه می‌دهند.

فعالیت های تیم قرمز

فعالیت‌های تیم قرمز یک شبیه‌سازی جامع و واقعی از یک حمله واقعی جهانی است. هدف فعالیت تیم قرمز بررسی وضعیت امنیتی کلی یک سازمان با شناسایی و بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌ها در سیستم‌ها، شبکه‌ها و فرآیندهاست. فعالیت تیم قرمز توسط تیمی از کارشناسان امنیتی انجام می‌شود که از انواع TTPs‌ها برای شبیه‌سازی سناریو حمله واقعی استفاده می‌کنند. برخلاف تست نفوذ، فعالیت‌های تیم قرمز معمولا شامل افراد متعددی می‌شود و حتی می‌تواند سیستم‌های متعددی را در برگیرد و دید جامع‌تری از وضعیت یک سازمان بدهد.

در نتیجه، ارزیابی‌های امنیتی، تست‌های نفوذ و فعالیت‌های تیم قرمز همه روش‌های مهمی برای ارزیابی و بررسی وضعیت امنیتی یک سازمان هستند. هر روش سطح متفاوتی از جزئیات و واقعیت را ارائه می‌دهد و هر سازمان بایستی روشی را انتخاب کنند که به بهترین شکل نیازهایشان را براساس الزامات خاص امنیتی و منابعی که در دسترس دارند، رفع کند. با انجام منظم این ارزیابی‌ها و تست‌های نفوذ سازمان‌ها می‌توانند همواره از تهدیدها جلو بزنند و در مقابل حملات سایبری از خود بهتر محافظت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *