30  ابرقدرت سایبری جهان

30  ابرقدرت سایبری جهان

 مرکز علوم و امور بین‌الملل Belfer دانشگاه Harvard شاخص قدرت سایبری ملی (National Cyber Power Index (NCPI)) 2022 را به روزرسانی کرد. این شاخص دردنباله شاخص 2020 این مرکز که 30 کشور را براساس قابلیت و قصد آنها برای دنبال کردن 8 هدف اصلی قدرت سایبری رتبه بندی کرده بودند، منتشر شد.

 طبق گفته نگارندگان شاخص قدرت سایبری ملی 2022 : “دولت ها درحال گسترش توانایی‌های خود برای دستیابی به اهداف چندگانه فضای سایبری هستند “.

موارد کلیدی‌ای که در گزارش به آنها اشاره شده است:

  • ایالات متحده مقام نخست خود را دراین فهرست حفظ کرده است (هم در لیست 10 ابرقدرت و هم در لیست 30 ابرقدرت که درادامه متن آمده است.)
  • روسیه از پادشاهی متحده انگلستان پیشی گرفت و درجایگاه سوم قرار گرفت (چین مقام دوم خود را حفظ کرد)، “درنتایج تاحد زیادی، نمایش میزان نیت و توانایی های آنها در زمینه جاسوسی، حملات مخرب و نظارت‌های داخلی دخیل بودند.”
  • استرالیا از جایگاه 10 ام که سال 2020 داشت در شاخص امثال به جایگاه 5 ام جهش داشته، فرانسه با 3 پله سقوط از جایگاه 6ام به جایگاه 9ام سقوط کرده و آلمان، کانادا و ژاپن با از دست دادن جایگاه های قبلی خود از لیست 10 ابرقدرت خارج شده اند.
  • جمهوری کره با 11 پله صعود از جایگاه 16 به جایگاه 7 رسیده و وارد لیست 10 ابرقدرت شده، همچنین ویتنام از رتبه 18 به رتبه 8 آمده و ایران از رتبه 22 به رتبه 10 رسیده است.
  • کشور اوکراین با داشتن رتبه 12 به لیست 10 ابرقدرت خیلی نزدیک است، که با یک جهش بزرگ با افزایش دفاع سایبری، اطلاعات و میزان مخرب بودن، از رتبه 29 در شاخص سال 2020 خودرا به رتبه 12ام رسانده است. اوکراین دراین شاخص دوشادوش کانادا با رتبه 13 ام است و آلمان با رتبه 11 قرار گرفته است.

 جنگ در اوکراین به بالا آمدن موقعیت روسیه و اوکراین کمک کرد و باعث شد تا روسیه با یک جهش قابل توجهی از انگلستان پیشی بگیرد. در دو هدف سود تجاری و توانایی تخریب، قدرت سایبری روسیه به‌دلیل انجام عملیات سایبری بیشتر که به صورت عمومی دراین مناطق گزارش شده بود، در مقایسه با این موارد برای انگلستان به میزان چشم‌گیری افزایش یافته است.

 این فهرست شامل 29 شاخص است، ازجمله : حملات سایبری نسبت داده شده، قوانین محافظت از داده، استانداردهای فنی و و حکومت بر اینترنت، تحقیقات سایبری، جرایم و اجرائیات سایبری و …، استفاده از دانش دردسترس عموم توانایی های سایبری.

 این شاخص ها در این 8 هدف ارزیابی می‌شوند: اهداف مالی، نظارتی، اطلاعاتی، تجاری، دفاعی، کنترل اطلاعات، میزان تخریبی و هنجارها.

گزارش ها نشان میدهد که برخی از کشورها گاها اطلاعات سایبری صحیح خود را پنهان می‌کنند، که اغلب اطلاعاتی چون “توانایی های تخریب، دفاع و جاسوسی و میزان قابل اعتماد بودن ساختارهای امنیتی ملی داخلی آنها” است. “ما گمان می کنیم که کشورها درمورد قابلیت های مخفی یا نظامی خود بیشتر پنهان کاری می‌کنند، و کشورهای چین، اسرائیل، ایران و کره شمالی بیشترین میزان پنهانکاری را دارند.”

 درمیان 30 ابرقدرت سایبری، هدف برتر 7 کشور گزینه نظارت است. اهداف سایبری برتر برای ایالات متحده گردآوری اطلاعات، میزان مخرب بودن، کنترل محیط اطلاعاتی و ایجاد هنجارها و استاندارهای فنی است.

10 کشور ابرقدرت سایبری جهان

ابرقدرت سایبری

30 کشور ابرقدرت سایبری جهان

ابرقدرت سایبری

چشم‌انداز دیجیتالی یا فضای سایبری  یک میدان نبرد جدیدی است که درآن دولت‌ها و ملت‌ها با ابزارهای سایبری درکمین یکدیگر نشسته اند و قدرت سایبری خود را پرورش می‌دهند.

“باتوجه به تحلیل های ما، روشن است که دولت‌ها تنها به دنبال تخریب و ازکار انداختن زیرساخت‌ها و توانایی های رقبای خود نیستند، بلکه علاوه براین به دنبال تقویت و افزایش قدرت دفاع سایبری خودشان، جمع آوری اطلاعات از سایر دولت ها، تقویت شایستگی ملی سایبری و فناوری تجاری، کنترل و دستکاری محیط اطلاعاتی و گسترش اثرگذرای از طریق تعیین هنجارهای سایبری بین المللی و استاندارهای فنی نیز هستند.  قدرت سایبری بایستی درچارچوب اهداف ملی یک دولت تعریف شود و دولت ها بایستی رویکرد کل ملت را در زمان تلاش برای مهار آن کسب کنند که این اتفاق به شکل فزاینده‌ای درحال رخ دادن است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *