چطوری برای یک مصاحبه فنی آماده بشیم؟

آیا قراره برای یک موقعیت شغلی مصاحبه بشین؟ قراره برای یه موقعیت شغلی توزمینه تکنولوژی درخواست همکاری بدین؟ نکات کاربردی که در ادامه براتون لیست کردیم میتونن بهتون کمک کنن از هفت‌خوان مصاحبه شرکت های فنی عبور کنید.

مصاحبه های فنی میتونن حتی برای مصاحبه شونده‌های منتخب هم ترسناک باشه. اکثر شرکت‌ها در هر مرحله از مراحل چندگانه افراد مصاحبه شونده رو انتخاب می‌کنن.

چطوری خودتون رو برای مصاحبه ها آماده کنیم؟ و شرکت های فناوری اطلاعات در طول فاریند مصاحبه دنبال چی میگردن و از شما چی میخوان؟

داخل این مقاله ما شما رو برای یه مصاحبه فنی موفق آماده می‌کنیم. از سوالات رایج تا نکات کاربردی مصاحبه رو تو این مقاله تحت پوشش قرار دادیم.

از ویدیو یوتیوب “چطور یک مصاحبه کاری موفق و رزومه حرفه ای داشته باشیم؟ تجربه از شرکت آمازون” SecWithMoh هم نکات مناسب مصاحبه کاری از آمازون رو یادبگیرید.

طی مصاحبه های فنی چه انتظاراتی باید داشته باشیم

شرکت های تکنولوژیکی از مصاحبه های چندمرحله ای و چندگانه استفاده می‌کنن. در هر مرحله از این مصاحبه ها چه چیزهایی در انتظار ما هستن؟ تو هر مرحله چه نکاتی هست که میتونه بهمون کمک کنه تا اون مرحله رو رد کنیم؟ در ادامه به این نکات پرداختیم.

اولین مصاحبه: نکات کاربردی مصاحبه غربالگری تلفنی

شرکت های تکنولوژیکی اغلب فرایند مصاحبه خودشون رو با مصاحبه تلفنی شروع می‌کنن. طی مصاحبه اول، مصاحبه‌گر میخواد تا خیلی سریع از پس زمینه شغلی و سوابق شما، مهارت هایی که میتونه شما رو مناسب اون موقعیت شغلی کنه و مکان ادامه فرایند مصاحبه مطلع بشه.

مصاحبه تلفنی حداقل 15 دقیقه و تو برخی مواقع تا یکساعت و حتی بیشتر هم طول میکشه. ازاونجاییکه زمان شما محدوده، مطمئن بشید که لیستی از بهترین مهارت ها و دستاوردهاتون رو آماده کردین تا تو این مصاحبه خودی نشون بدین. قبل مصاحبه تلفنی پاسخ هاتون رو تمرین کنید و سعی کنید بتونید علاقه و اشتیاقتون رو به این موقعیت شغلی نشون بدین.

دومین مصاحبه: نکات کاربردی مصاحبه فنی

چه بخوایین برای شغل توسعه دهنده نرم افزار مصاحبه بشین، یا تحلیل‌گر امنیت اطلاعات یا مدیریت فناوری اطلاعات، پروسه مصاحبه شما، مصاحبه فنی رو هم شامل میشه. تو این مرحله، مصاحبه گر میخواد شما رو از لحاظ فنی بسنجه.

مصاحبه فنی یکی از ترسناک ترین مراحل مصاحبه تو مصاحبه های علوم کامپیوتری هست. قسمتی از رعب آور بودن این مصاحبه بخاطر چالش برانگیز بودن مسیر آماده شدن برای این مصاحبه است.

بسته به فرهنگ و قوانین شرکت، مصاحبه فنی معمولا به صورت تلفنی یا تماس تصویری، یک آزمون یا مجموعه مسائلی که باید توخونه حل کنید، یا به صورت پرسشنامه شخصی برگزار میشه.

درمورد سوالات رایجی که در مصاحبه های شغلی موقعیت شغلی شما پرسیده میشه تحقیق کنید. اگر مصاحبه گر از شما میخواد که یه مشکلی رو حل کنید، مطمئن بشید که فرایندی که طی کردین رو به وضوح براشون توضیح بدین. اینجا هدف مصاحبه گر اینه که ببینه در شرایط بحرانی چجوری فکر می‌کنید و چجوری مسائل و مشکلات رو حل می‌کنید.

مصاحبه نهایی: نکات کاربردی مصاحبه حضوری

مصاحبه حضوری معمولا آخرین مرحله فرایند مصاحبه اس. معمولا تعداد افراد محدودی به این مرحله از مصاحبه دعوت میشن. تو مصاحبه نهایی مصاحبه گر میدونه که شما ازلحاظ کیفی سنجیده شدین. فقط میخوان از بین افراد انتخاب شده بهترین فرد برای موقعیت شغلی رو انتخاب کنن.

مصاحبه حضوری ممکنه به صورت حضوری تو شرکت یا به صورت مجازی برگزار بشه. بعضی از این مصاحبه ها معمولا با چند جلسه مختلف با افراد مختلفی از شرکت برگزار میشن. حتی ممکنه تو این جلسات با همکارهای آیندتون هم دیدار کنید و درباره فرهنگ شرکت از اونا چیزای بیشتری یادبگیرید.

تو اکثر شرکت ها، مصاحبه نهایی یه فرایند چند روزه است. در مقابل تو یه شرکت دیگه این مصاحبه یه جلسه مختصر و کوتاه با مدیر سینیور شرکت برای تموم کردن پروسه جذب نیروی کار هست. در مورد فرایند مصاحبه هر شرکت خاصی که قراره مصاحبه بشید، پرس و جو کنید تا بیشتر درمورد مراحل مصاحبه ایشون بدونید.

چجوری خودتون رو برای مصاحبه فنی بعدی تون آماده کنید

آماده شدن برای یه مصاحبه کاری شاید بهتون حس تحت فشار بودن بده. مخصوصا اگه قراره مصاحبه فنی هم داشته باشین. با دنبال کردن مراحلی که در ادامه گفتیم، واسه روز مصاحبه خودتون رو بدون استرس آماده کنین.

از نکات مهم هر مرحله یادداشت برداری کنید. میتونید از اپلیکیشن های Notion، Notepad یا Sticky Notes ها استفاده کنید. منظورم اینه که سعی نکنید تمام موارد رو بخاطر بسپارین، به جاش یه جایی بنویسید و فقط ترتیب شون رو بخاطر بسپرین.

 1. درمورد شرکت تحقیق کنید.

کارتون رو با تحقیق درمورد شرکتی که قراره برای مصاحبه اش برید شروع کنید. این اطلاعات رو میتونید از وب سایت، لینکدین شرکت یا اخبار پیدا کنید.

مهمترین مواردی که میتونید دربارشون تحقیق کنید:

 • موقعیت ماموریت های شرکت
 • سرویس ها و محصولات شرکت
 • فرهنگ شرکت
 • اطلاعات مربوط به جذب نیرو یا مصاحبه
 • اخبار جدیدی که درباره شرکت به اشتراک گذاشته شده

طی تحقیقات اولیه تون، تا جاییکه میتونید در مورد شرکت، رویکردهای منحصربفرد و رقبای شرکت اطلاعات بدست بیارید. به ارزش‌ها، مدیران تیم و اخبار اخیر شرکت بیشتر توجه نشان دهید.

 1. توضیحات مروبط به شغل رو عمیقا بررسی کنید

قبل از مصاحبه، دوباره به صفحه توضیحات شغل سر بزنید. این دفعه با ذهن باز داخل توضیحات به دنبال سوالای مصاحبه بگردید. عبارات کلیدی یا مهارت های کلیدی ای که داخل توضیحات شغل نوشته شده را یادااشت کنید و مثالهایی که می‌توانید تخصص خودتان را با آنها نشان دهید را انتخاب کنید.

برای مثال، اگر داخل توضیحات درباره مهارت های مدیریت پروژه چیزی نوشته شده، کارهایی که شما نقش مدیریتی توشون داشتین رو لیست کنید. میتونید از این مثال ها استفاده کنید و اونا رو داخل پاسخ پرسش‌هاتون توی مصاحبه بیارید.

 1. پاسخ های خودتون رو برای سوال “در مورد خودت بگو” آماده کنید.

اکثر مصاحبه با یک سوال باز شروع میشن، مثل “در مورد خودت بگو”. به جای اینکه سر جلسه مصاحبه به فکر جواب این سوال بیفتید، ازقبل جواب خودتان را آماده کنید.

سعی کنید پاسخ تون مختصر و مفید باشه. یه توضیح یک یا دوجمله در مورد نقش الانتون بگید و به دنبالش یک یا دوجمله درمورد پس زمینه شغلی تون بگید. در آخر حرفاتون رو با یک یا دوجمله در مورد علاقمندی ها و اهداف آیندتون تو شرکت جدید تموم کنید. یه جواب موثر به این سوال نهایتا باید 30 ثانیه از وقتتون رو بگیره.

 1. پاسخ های خودتون به سوالات مصاحبه عمومی رو تمرین کنین.

داخل مصاحبه های فنی یه سری سوالات متداول و عمومی پرسیده میشه. این سوالات عموما درباره پس زمینه شغلی شما، مهارت‌های فنی و اهداف شغلی تون هستن. پس قبل از کاری جواب این سوال ها رو آماده کنید.

وقتی دارین جوابد این سوال ها رو آماده می‌کنید، مطمئن بشید که برای اثبات پاسخ هاتون مثال هم داشته باشید. پس قبل از هرچیزی به تجربیات و تخصص هاتون یک فرم شکل خاصی پیدا کنید.

 1. به گذشته برگردین و مثال‌های قدیمی کارتون رو بازبینی کنین

مصاحبه گر رزومه و نامه معرفی شما داره. به جای تکرار یک سری نکته تکراری از رزومه تون، بیشتر روی دستاوردهاتون صحبت تا به مصاحبه گر مثال های قابل لمسی از کارهایی که میتونید انجام بدین بدید.

یک سری از همکاری ها و دستاوردهای چشمگیرتون رو انتخاب کنید. این مثالها رو به موقعیت هایی که داخل توضیحات شغل نوشته شده ربط بدین. برای هر یک از این موقعیت ها حداقل یک یا دو مثال پیدا کنید.

 1. بهترین داستان ها و تمرین های خودتون رو برای روش START جمع کنین.

یه لیست از دستاوردهای حرفه ای و تاثیر گزار خودتون تهیه کنید. بیایید تا درادامه با روش Start آشنا بشیم.

این مرحله رو با پریدن سوالات زیر شروع کنید:

 • کی سرکارت یه مشکلی رو حل کردی؟
 • کی یک دستاورد تاثیر گزار بدست آوردی؟
 • کی کاری که انجام دادی تاثیر بزرگی روی شرکت داشت؟
 • کی یه چیز جدیدی رو امتحان کردی و یه نتیجه عالی ازش گرفتی؟
 • کی یه موقعیت بحرانی رو سرکار به صورت موثری تو دستت گرفتی؟
 • کی تو زمان خیلی کم وبدون آمادگی یه چیزی رو سریع یاد گرفتی؟
 • چالشی که سرکار باهاش مواجه بودی چی بود؟ چطوری باهاش کنار اومدی؟

از روش START برای توصیف این داستان ها استفاده کنید. با توصیف موقعیت (Situation)  شروع کنید. کار (Task) تون رو توضیح بدین. برای مقابله با این موقعیت چه عملی (Action) انجام دادین؟ و نتیجه (Result) چی بود؟ این روش به شما کمک میکنه تا دستاوردهاتون رو به شکل یک سری پاسخ های آماده  و واضح برای مصاحبه دربیارید.

 1. پاسخ‌هایی که قراره به سوالات فنی بدین رو تمرین کنید.

تو مصاحبه های فنی معمولا سوالات فنی پرسیده میشه. سوالات اختصاصی درباره نقش و عنوان شغلی هستن. علاوه‌براین، مصاحبه گرها می‌خوان بفهمن که شما با مشکلات‌تون چجوری مقابله می‌کنید، از منابع اطلاعاتی استفاده می‌کنید و تو تیم چجوری با بقیه همکاری می‌کنید.

سوالات فنی رایج معمولا به صورت زیر هستن:

 • شما این مشکل خاص رو چجوری حل می‌کنید؟
 • برای دیباگ کردن کدهاتون چه مراحلی رو طی می‌کنید؟
 • تو چه زبان برنامه نویسی ماهرتر هستین؟

مهارت های فنی مروبط به شغلتون رو یادبگیرید. اگر نمیتونید بلافاصله به سوالها پاسخ بدین، نگران نشید. جواب های شما به سوالات فنی، رویکردها و مهارت های حل مساله شما مشخص میشه، که برای مصاحبه گر اینها مهم تر از پاسخ های شما هستن.

 1. 3 تا سوال آماده کن تا از مصاحبه گر بپرسی.

هیچ وقت بدون اماده کردن چند سوال درباره شرکتی که قراره باهاشون مصاحبه کنید وارد مصاحبه نشید. حتی اگه پروژه‌های تمرینی شرکت رو انجام داده باشین، سوال نداشتن درمورد شرکت شاید اینجوری به نظر بیاد که برای شغلتون زمان نمیذارید.

وقتی درحال جستجو و آماده سازی خودتون برای کار هستین، یک لیست آماده کنید تا از مصاحبه گرتون سوالات اون لیست رو بپرسین. اگه برای پیدا کردن سوال چالش دارین، سوالاتی در مورد اهداف شرکت، یک روز عادی از نقش شما داخل شرکت یا ساختار گزارش هاشون می تونید بپرسید.

 1. سیستم صدابرداری، تصویربرداری، پس زمینه ویدیو و لباس هاتون رو قبل مصاحبه تست کنید.

هیچ کاری رو به شانس واگذار نکنین. برای مصاحبه های مجازی سیستم صدابرداری و تصویربرداری تون رو تست کنید. قبل از مصاحبه های تلفنی از وصل بودن خط تلفن خودتون مطمئن بشید. و اگه مصاحبه گر قراره شما رو ببینه، لباس تون رو چندبار چک کنید.

یک مصاحبه ساختگی شبیه مصاحبه اصلی ترتیب بدین. از یه دوست یا یکی از اعضای خانوادتون درخواست کنید تا به پس زمینه ویدیو و کیفیت ارتباط تون بازخورد بده.

 1. روز، ساعت و مکان مصاحبه رو چند بار مرور کنید و برای خودتون یه یادآور تنظیم کنید.

مطمئن بشید که از زمان، روز و مکان دقیق مصاحبه خبر دارید. اگر مصاحبه ویدیویی یا تلفنیه، وقت دقیق مصاحبه رو چک کنید. اگر مصاحبه حضوریه، مکان دقیق رو قبل مصاحبه پیدا کنید و اگر قراره با ماشین شخصی تون برید، جای پارک رو هم از قبل مشخص کنید.

یک یادآور تنظیم کنید و زمانش رو جوری تنظیم کنید که برای مرور یادداشت ها و داشتن آمادگی ذهنی برای مصاحبه هم وقت داشته باشید.

 1. خودتون رو از لحاظ روانی برای یک مصاحبه حرفه ای آماده کنید.

مصاحبه گر شما تک تک کلماتی که تو جلسه مصاحبه گفتین رو هیچ وقت بخار نمیاره. ولیکن رفتار شما، حالت شما در لحظه ورود به جلسه مصاحبه و حسی که از شما در زمان مصاحبه کردن میگیره روی نظر اونا در مورد شما خیلی اثرگذاره. تاثیر و حس اولیه ای که از شما میگیرن خیلی مهمه. پس سعی کنید در نگاه اول یک فرد شایسته و مهربان به نظر بیایین.

سرنخ هایی که مصاحبه گر میده رو بگیرید و آرامش خودتون رو حفظ کنید. مصاحبه گر اون لحظه داره شما از این لحاظ بررسی می‌کنه که وقتی شما رو تو تیم خودش قرار داد، شما قراره تو تیم چجوری رفتار کنید، پس سعی کنید حرفه ای بودن و حس همکاری خودتون رو نشون بدین. تو فرایند مصاحبه تعامل داشته باشید و از خودتون اشتیاق و انرژی نشون بدین. درحالیکه متواضع هستید، با اعتمادبنفس درباره کارهایی که برای تیم می‌توانید انجام دهید صحبت کنید.

سعی کنید از جملات متمرکز و قابل فهم استفاده کنید و از بکار بردن جملات مجهول دوری کنین. آخر مصاحبه از مصاحبه گر بخاطر وقتی که برای مصاحبه با شما کذاشته تشکر کنین و علاقه خودتون به کار رو نشون بدین.

 1. قبل از روز مصاحبه با فردی که میتونه بازخورد سازنده بهت بده تمرین کن.

بازخورد سازنده میتونه روی آمادگی شما برای یه مصاحبه واقعی اثرات قابل ملاحظه‌ای داشته باشه. تو مصاحبه تمرینی به نکاتی میتونین پی ببرید که تو مصاحبه اصلی میتونن بهتون خیلی کمک کننده باشن.

از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تون درخواست کنید تا یه مصاحبه ساختگی ترتیب بدن و براساس پاسخ‌های شما به شما بازخورد بدن. لیستی از سوالات رایج مصاحبه رو درست کنید و با مصاحبه گر نمایشی تون این سوالات رو تمرین کنید. اگر بازخورد مثبتی گرفتید که چه بهتر، درغیراینصورت تا روز مصاحبه شانس بیشتری برای بهبود پاسخ‌هاتون دارید. این فرایند باعث میشه اعتمادبنفستون تا روز مصاحبه چند برابر بشه.

جمع بندی

انجام یک مصاحبه خوب به شما کمک می‌کنه تا کار رو بگیرید. در هر شرایطی نکات مفیدی که از مصاحبه های کاری قبلی و فعلی خودتون بدست آوردین رو مرور و بازبینی کنین.

اطلاعات داشتن درباره چیزایی که براتون کاربردی بودن و تو مصاحبه بیشتر بهشون پرداخته شده بود، به شما تو مسیر شغلی تون هم خیلی میتونه کمک کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *