معرفی 15 کانال یوتیوب امنیت سایبری

معرفی 15 کانال یوتیوب امنیت سایبری

دراین مقاله به معرفی بهترین کانال های یوتیوب امنیت سایبری پرداخته‌ایم، اگر شما هم کانالی یمشناسید که میتواند دراین لیست قرار بگیرد ولیکن ازقلم افتاده است، نام این کانال را در کامنت ها با ما درمیان بگذارید:

 1. LiveOverflow

LiveOverflow به دلیل داشتن ویدیوهای آموزشی با کیفیت و متنوع به یکی از محبوب‌ترین کانال‌های یوتیوب امنیت سایبری تبدیل شده است. این کانال دربرگیرنده موضوعات بسیاری از رایت‌آپ‌های ویدیویی CTF گرفته تا تست نفوذ بازی‌های ویدیویی و مطالب آموزشی مهندسی معکوس است.

درحال حاضر، کانال LiveOverflow بالغ بر 500 هزار سابسکرایبر و بیش از 30 میلیون بازبینی دارد. میزبان محتوایی که این کانال ارائه می‌کند واقعا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

 1. STOK

اگر به باگ بانتی عباقمند هستید، کانال یوتیوب STOK بهصورت اختصاصی برای اینکار ساخته شده است. اگربه کسب درآمد با شناسایی باگ دریک کد پیاده‌سازی شده هستید، باید به این کانال حتما سربزنید. دراین کانال استراتژی‌ها ومتدلوژی‌های بسیاری از تماشای ویدیوها می‌توانید بدست بیاورید.

 1. 13Cubed

در ویدیوهای آموزشی این کانال مطالب فنی به صورت عمیق و توصیفی ارائه داده می‌شوند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

این ویدیوها دربرگیرنده محتوایی هستند که اگر رایگان نبودند، حتما افرادی برای بدست آوردن آنها هزینه پرداخت می‌کردند. اگر دوست دارید درمورد هرنوع متدلوژی جرم‌یابی قانونی دیجیتال، ازجمله جرم‌یابی قانونی ویندوز یا حافظه چیزهایی یادبگیرید، بدون هیچ تعللی بایددراین کانال سابسکرایب کنید.

 1. OALabs

کانال یوتیوب Open Analysis Live یک کانال مخصوص برای تحلیل و معکوس کردن نرم‌افزارهای مخرب است. داخل این کانال ویدیوهای زیادی وجود ندارد، ولیکن باهمین ویدیوهای انگشت‌شمار هم موقعیت های تست نفوذ در دنیای واقعی را به خوبی به تصویر می‌کشد.

 1. Computerphile

Computerphile یک کانال یوتیوب است که محتوای آن فقط درمورد امنیت سایبری نیست، بلکه ویدیوهای بسیاری درزمینه علوم کامپیوتر هم دراین کانال وجود دارد.

این کانال پروژه آزمایشگاه بهینه سازی و یادگیری محاسباتی دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham’s Computational Optimization and Learning (COL) Lab) است. با دنبال کردن این کانال علاوه‌بر مطالب آموزشی امنیت سایبری، مباحث متنوع مربوط به جرم‌یابی قانونی و مطالب مهم علوم کامپیوتر را هم یادبگیرید.

 1. The PC Security Channel

کانال The PC Security مخصوص فرایند تست و ارزیابی نرم افزارهای آنتی‌ویروس ساخته شده است، ولیکن درس‌های جالب دیگری را هم درخود جا داده است.

اگرعلاقمند به یادگیری نحوه کار راه‌حل‌های جدید EDR یا AV که نزدیک به صدها نمونه بدافزار را کنترل می‌کنند هستید، به تماشای ویدیوهای ان کانال بنشینید. همچنین این کانال دربردارنده رکوردهای جرم‌یابی قانونی هر تست و یافته‌های مربوط به آن در وب سایت تعیین شده است.

 1. Seytonic

این کانال یکی از جذاب‌ترین کانال‌های تست نفوذ اخلاقی است. گردانندگان این کانال فیلم‌هایی درباره تست نفوذ نرم‌افزارهای پیچیده، پروژه‌های تست نفوذ DIY، تست نفوذهای Arduino و مدل‌های Raspberry Pi تولید می‌کنند.

نمودارها، کدها و دستورالعمل‌های پیشنهادی این کانال برای افراد مبتدی، گیگ‌های گجت و برنامه نویسانی که به دنبال کشف پروژه‌های جدید تست نفوذ هستند،  بسیار جالب، آموزنده و الهام‌بخش است.

 1. The Hacker Stuff

کانال The Hacker Stuff یکی از سرگرم‌کننده‌ترین کانال های یوتیوب درزمینه تست‌نفوذ اخلاقی و امنتیت سایبری است.

گردانندگان این کانال فیلم‌های اشتراک اسکرین (screen-shared)  فوق‌العاده‌ای از متدلوژی‌های تست نفوذ اخلاقی و روش‌های بهبود امنیت سایبری شبکه یا سیستم را دراین کانال به اشتراک می‌گذراند.

علاوه براین، ویدیوهای این کانال دربرگیرنده موضوعاتی چون تکنیک های تست نفوذ اندروید، استفاده از kali لینوکس، انواع ارزیابی های امنیتی و نحوه جلوگیری از بیشتر حملات تست نفوذ آسیب رسان نیز هست.

 1. HackerSpoilt

HackerSpoilt یکی از آموزشی ترین و کاربرپسندترین کانال‌های آموزشی تست نفوذ اخلاقی در یوتیوب است، که روی آموزش امنیت سایبری تمرکز کرده است.

اگر علاقمند به یادگیری مباحث مربوط به امنیت سیستم بحرانی و روش‌های تست‌نفوذ کلاه سفید هستید، این کانال برای شما ساخته شده است.

دراین کانال فیلم‌ها و دوره‌های آموزشی‌ مطابق با راه‌حل‌های دفاعی سطح بالا صنعت امنیت سایبری برای حفاظت از شبکه‌های شرکتی ارائه می‌شود. برای تمام افرادیکه به تست نفوذ و تکنولوژی علاقمند هستند، این کانال یوتیوب تست نفوذ اخلاقی بهترین و اولین گزینه برای دئنبال کردن باید باشد.

 1. David Bombal

کانال یوتیوب David Bombal محتوای زیادی درارتباط با آزمایشگاه‌های ردیابی بسته CCNA و شبکه سازی Aruba HPE دارد. علاوه براین ویدیوهای زیادی درباره برنامه نویسی به زبان پایتون، SDN (Software Defined Networking( وSolar winds را ارائه می‌دهد. اما این موارد تنها مطالب به اشتراک گذاشته شده دراین کانال نیستند، David مطالب زیادی در رابطه با امنیت سایبری هم تولید محتوا کرده است. او با محققان امنیتی معروف دنیا در کانالش مصاحبه کرده تا به شما نشان دهد که دنیای امنیت سایبری چقدر جالب و شگفت انگیز می‌تواند باشد. این کانال در یوتیوب بیش از 880 هزار سابسکرایبر دارد. علاوه براین ویدیوهای زیادی از مصاحبه با  John Hammond و کانال Hak5 دارد.

دراین کانال علاوه بر چیزهایی که گفتیم، ویدیوهای زیادی درباره شبکه‌های تست نفوذ با پایتون و Scapy هم می‌توانید پیدا کنید. داخل این کانال یوتیوب بیش از 70 پلی‌لیست دررابطه با تست نفوذ و تست نفوذ اخلاقی می‌توانید پیدا کنید. همچنین بیش از 10 پلی لیست مرتبط با امنیت سایبری وجود دارد.

 1. Network Chuck

کانال یوتیوب Network Chuck بیش از 2میلیون سابسکرایبر دارد. در کانال یوتیوب امنیت سایبری Network chuck، می‌توانید به ویدیوهای مرتبط با AWS دسترسی داشته باشید. همچنین مطالب مرتبط با Microsoft، Cloud، پایتون، کالی لینوکس و بیشتر از همه امنیت سایبری دراین کانال به اشتراک گذاشته می‌شود.

اگر به مباحث مرتبط با شبکه هم علاقمند هستید، این کانال منابع آموزشی لازم برای این نیاز شما را هم می تواند تامین کند. در Network chuck بیش از 20 پلی‌لیست می‌توانید پیدا کنید که مباحث مرتبط با امنیت سایبری درآن ها ارائه شده است. علاوه براین در این کانال ویدیوها برای افراد مبتدی امنیت سایبری جدا شده اند.

این کانال درکنار این مطالب و امکانات یک پلتفرم مخصوص برای پرسش و پاسخ مثل پلتفرم Quora دراختیار مخاطبان خود قرار داده است، که می‌توانید تمام سوالات خودتان در رابطه با امنیت سایبری و مطلبی که علاقمند به یادگیری آن هستید را دراین پلتفرم مطرح کنید.

 1. Null Byte

این کانال یکی از محبوب‌ترین کانال های یوتیوب است که من شخصا خیلی زیاد به آن سرزده ام.

کانال Null Byte از اول ویدیوهای متنوع زیادی از ابزارها، تجهیزات و سایر موارد مربوط به تست نفوذ و تست‌های امنیتی در کانال یوتیوب خود منتشر کرده است. Null Byte یک پلی لیست جدا برای محققان امنیتی اخلاقی و همچنین یک پلی لیست جدا برای  افراد تازه کار در زمینه امنیت سایبری دارد. هدف اموزشی اصلی این کانال تمرکز روی امنیت سایبری است. اما بازهم ویدیوهایی درباره ترفندها و نکات آموزشی تست نفوذ هم منتشر می‌کنند تا مخاطب را سرگرم کنند.

 1. Hak5

Hak5 یکی دیگر از کانال‌های قابل اعتماد و باسابقه یوتیوب است که در سال 2005 تاسیس شده است و ویدیوهای آموزشی مرتبط با تست نفوذ اخلاقی و امنیت سایبری را به مخاطب ارائه می‌کند. این کانال یک کامیونیتی بزرگی دارد که از طریق پادکست‌ها وخبرنامه‌های مرتبط با امنیت سایبری و تمام ترفندها و نکاتی که یک سیستم سالم وایمن باید از آنها پیروی کند را با این کامیونیتی به اشتراک می‌گذارد.

به‌عنوان یک کانال اختصاصی تست نفوذ، عناوین پوشش داده شده در ویدیوهای آموزشی از تکنیک های تست نفوذ پایه تا هدایت کردن تست نفوذ دیواره آتش متغیر است.

به عنوان یک کامیونتی برای محققان امنیتی، پادکستی دارند که نکات و ایده‌های مرتبط با آخرین اخبار و پی‌لودهای دنیای امنیت سایبری را منتشر می‌کنند.

 1. Black Hat

بااینکه این کانال یوتیوب تقریبا  تازه تاسیس است، خود Black Hat نزدیک 20 سال است که فعالیت خودش دراینترنت آغاز کرده‌است. این کانال تمام کنفرانس‌های سراسر دنیا را که به مشکلات و اقدامات پیشگیرانه در تکنولوژی و امنیت سایبری  میپردازند را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این کنفرانس‌ها نیز با دربرداشتن مطالب مرتبط با رویکردهای نظری و عملی در تست نفوذ اخلاقی و سایر مسائل مربوط به امنیت سایبری، مثل ویدیوهای آموزشی عمل می‌کنند.

موضوعاتی که اکثرا در این کنفرانس ها به آن‌ها پرداخته می شود مربوط به بدافزار، تزریق کد، امنیت ابری و … است.

 1. The Cyber Mentor

یک کانال پایه‌گذاری شده توسط یک محقق امنیتی اخلاقی، ویدیوهای قرار گرفته دراین کانال بیشتر روی تست نفوذ و نقص‌های امنیتی شبکه و معیارهای پیاده‌سازی متمرکز شده‌اند. جدای از اینها مطالبی چون لینوکس برای تازه‌کارها، سربارهای بافر، تست‌نفوذ وب اپلیکیشن‌ها و … هم دراین کانال پوشش داده می‌شود. موسس کانال همچنین در مورد اینکه چه سوالاتی باید در هنگام درخواست برای مشاغل تست نفوذ اخلاقی انتظار داشت صحبت می کند.

فیلم های آموزشی این کانال مدت زمان کمی دارند و محتوای آنها برای انواع فراگیران فناوری اطلاعات به راحتی قابل درک است.

نتیجه گیری

تمام کانال‌های یوتیوبی که در مقاله معرفی شدند، می‌توانند به شما انگیزه دهند و به شما در تقویت مهارت های امنیتی کمک می‌کند، همچنین به افراد مبتدی در یادگیری مباحث و تکنیک‌های جدیدی که در سناریوهای دنیای واقعی استفاده می‌کنند بسیار مفید و کاربردی است. درزمان تماشای ویدیوهای آموزشی این کانال‌ها هرچقدر دوست دارید یادداشت برداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *