مصاحبه با BusesCanFly محقق امنیتی و باگ بانتی هانتر

مصاحبه با BusesCanFly محقق امنیتی و باگ بانتی هانتر

با نیروی امنیتی این هفته آشنا شوید: BusesCanFly، ترکیبی جذاب از دانشجو، مهندس معکوس سخت افزار و محقق آسیب پذیری نرم افزار. BusesCanFly با عطشی سیری ناپذیر برای انجام کارهای خارق العاده، هر روز در حال رشد و لذت بردن از انجام کارهای جالب است. با این تفاسیر، آیا آماده اید تا از درخشندگی که زیر سطح نهفته است، رونمایی کنیم؟ پس بیایید به محقق امنیتی برجسته و مورد توجه این ماه بپردازیم.

چطور وارد حوزۀ امنیت سایبری شدید؟

«اساساً تصادفی! کنجکاوی بی پایان، حس شرارت مادام العمر و شیفتگی اولیه به وسایل الکترونیکی همگی در مسیر تبدیل من به یک محقق امنیتی سخت افزار نقش داشتند. عشق من به تست نفوذ کامپیوتر در نهایت به شغل و سرگرمی بزرگی تبدیل شد!»

پ.ن باگ کراود: تست نفوذ تصادفی… برای همه ما اتفاق می افتد (;

چه مدتی است که به هانت (شکار آسیب پذیری) مشغولید؟

«تقریباً چهار یا پنج سال»

باگ بانتی ها چطور زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است؟

«بیشترین تاثیری که باگ بانتی (به خصوص رویدادهای زنده) برای من داشته، شناختن افرادی فوق العاده در این زمینه است که با افتخار می توانم آن ها را دوستان صمیمی خود خطاب کنم. مبلغی که در اولین رویداد زندۀ خود دریافت کردم، اولین حضور من در کنفرانس DEFCON را رقم زد و همیشه به عنوان یک خاطرۀ خوب در ذهن من حک خواهد شد :)»

پ.ن باگ کراود: افراد فوق العادۀ بی شماری منتظر ملاقات شما هستند، به خصوص در رویدادهای زنده. پیشنهاد می کنیم حداقل یک بار کنفرانس DEFCON را تجربه نمایید.

شما یک هانتر تمام وقت محسوب می شوید یا پاره وقت؟ هر هفته چند ساعت را به هانتینگ اختصاص می دهید؟

«قطعاً پاره وقت! بسته به برنامه ها و در دسترس بودن، زمان اختصاص داده شده از 0 تا 20 ساعت در هفته متغیر است.»

پ.ن باگ کراود: ما معتقدیم که این بازۀ زمانی برای اکثر محققان امنیتی بسته به در دسترس بودن آنها در طول هر هفته، دائماً در معرض تغییر است.

بزرگترین چالش شما هنگام هانت چه بوده است؟ چطور بر آن غلبه کردید؟

«در خصوص تست نفوذ سخت افزار، برنامه ها بسیار پراکنده بوده و به بررسی های عمیق نیاز دارند که همین مسئله سازگاری و ثابت قدم بودن را بسیار دشوار می نماید. درک و کنار آمدن با محدودیت های درونی و بیرونی، بخش بسیار مهمی از این روند محسوب می گردد.»

پ.ن باگ کراود: غواصی عمیق در برنامه ها، شما را به بخش های عمیق تری هدایت می نماید.

آیا شما ابزار و منابع موردعلاقه ای دارید؟ اگر اینطور است، برخی از آن ها را معرفی نمایید.

«اگر قرار باشد تنها یک ابزار برای خود داشته باشم، قطعا این ابزار Tigard متعلق به Joe Fitz خواهد بود. جدای از آن، یک مولتی متر قابل اعتماد و یک آهن لحیم کاری می تواند کلی کار انجام دهد.»

آیا توصیه ای برای هانترهای جدید یا افرادی که وارد حوزۀ باگ بانتی می شوند، دارید؟

«از شکست خوردن نترسید، به خصوص زمانی که چیزهای جدید را امتحان می کنید. حتی اگر یک آسیب پذیری به نتیجه نرسید، کسب حتی ذرات کوچکی از دانش در طول مسیر، ارزشمندتر نیز خواهد بود.»

آرزو داشتید چه درس مهمی را در مراحل اولیۀ حرفۀ هانت خود یاد می گرفتید؟

«بخش مهمی از هانتینگ، تمایل به هانت کردن چیزهایی است که اکثر مردم به آن مایل نیستند یا آن را نمی خواهند. عمیق شدن صحیح و انتخاب دقیق اهداف، نتیجه بخش خواهد بود.»

چگونه جلوی از پا در آمدن ذهنی (burnout) را می گیرید؟

«هر گاه در تحقیقاتم به شکست می خورم، سعی می کنم اهدافم را به یاد آورم. اگر چه مطمئناً پول کمک زیادی می کند، و خوشبختانه من برای گذران زندگی خود نگران بانتی ها نیستم، یادآوری این نکته به خودم که انگیزۀ من انجام کارهای جالب و یادگیری در طول مسیر است به من کمک می کند تا با انگیزه و عاقل باشم.»

پ.ن باگ کراود: در قلمروی در حال گسترش دانش، همیشه فضا برای یادگیری و رشد وجود دارد. اما خب، هر از گاهی استراحت در طول مسیر را فراموش نکنید. 😴

چرا پلتفرم Bugcrowd را برای هانت انتخاب کردید؟

به خاطر افراد حاضر در این پلتفرم 🙂 هر شخصی که با وی در Bugcrowd تعامل داشته ام فوق العاده بوده است، بسیاری از آنها را در طول سال ها به خوبی می شناسم.

به ما در مورد آرزوهای شغلی خود بگویید و این که که برای گذران زندگی چه کاری انجام می دهید.

«من علاوه بر دانشجو بودن، در زمینه مهندسی معکوس سخت افزار و تحقیقات آسیب پذیری نرم افزار نیز کار می کنم.»

پ.ن باگ کراود: کاربر BusesCanFly همۀ این کارها را انجام می دهد. 😲

زندگی شما خارج از بحث های مربوط به هانتینگ به چه شکل است؟

«من عاشق صخره نوردی، پرینت سه بعدی و لم دادن زیر آفتاب هستم.»

یک حقیقت بامزه در مورد خود به ما بگویید.

«یکی از اولین خاطرات من مربوط به زمانی است که پدرم من را به یک دیتاسنتر برد، من ساعت ها کنار یک دستگاه مرتب سازی tape drive نشستم و ساعت ها اسیر شدم.»

«باگ بانتی قطعاً زندگی من را تغییر داد، و من به خاطر تمام تجربیاتی که کسب کرده ام، افرادی که در طی این مسیر ملاقات کرده ام و دوستی های فوق العاده ای که در این مسیر شکوفا شدند، تا همیشه بسیار قدردان خواهم بود!»

پ.ن باگ کراود: BusesCanFly عزیز، شنیدن در مورد سفر هانتینگ شما قطعاً افتخاری بزرگ برای ما محسوب می شود. ما در صندلی های خود نشسته و مشتاقانه منتظر حرکت شگفت انگیز بعدی شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *