فرق بین رویکرد تست نفوذ و باگ بانتی هانتینگ در چیست؟

فرق بین رویکرد تست نفوذ و باگ بانتی هانتینگ در چیست؟

مقایسه رویکردهای تست نفوذ و باگ بانتی هانتینگ در امنیت سایبری

در عصر حاضر پیشرفت و توسعه دنیای سایبری بسیار خیره‌کننده بود. سرویس های آنلاین جدید، برنامه های نرم افزاری، کسب و کارها و وب سایت ها روزانه توسعه پیدا می‌کنند و در این میان تعداد کاربران اینترنت عدد 4.5 میلیارد نفر را رد کرده است. اما دراین فضا تهدیدات و خطرات موجود نیز به همان سرعت افزایش فرصت های مثبت در حال افزایش است. در سال 2016 در هر 40 ثانیه، یک کسب و کار اینترنتی مورد هدف یک حمله سایبری خلافکارانه قرار گرفت، و انتظار میرود این زمان در سال 2021 به 11 ثانیه کاهش پیدا کند. بیشتر از نیمی از کسب و کارهای متوسط محلی، به خاطر خطرات فعالیت های مجرمانه سایبری در محیط اینترنت، کمتر از 6 ماه دراین فضا دوام می‌آورند.

درنتیجه دراین محیط خطرناک آسیب‌پذیر، برای مقابله با گروه‌های بزه‌کار و باجگیر به ابزارها و رویکردهای کاربردی امنیتی نیاز داریم. تست نفوذ و باگ بانتی از بهترین رویکردهای امنیتی در حوزه امنیت سایبری هستند. این برنامه های دفاعی سایبری به شرکت ها این امکان را می‌دهند تا از پلتفرم‌هایشان در برابر آسیب‌پذیری‌ها و درز اطلاعات محافظت کنند.

دراین مقاله کوتاه، ما به بررسی رویکرد تست نفوذ و مقایسه آن با رویکردهای دفاعی جمع‌سپاری شده مثل برنامه های باگ بانتی پرداخته‌ایم. و درآخر، یک رویکرد جامع  وکاربردی برای محافظت از پلتفرم تان دربرابر سوء قصدهای احتمالی به پیشنهاد می‌کنیم.

تست نفوذ چیست؟

تست نفوذ به شرایط شبیه‌سازی شده حمله سایبری روی پلتفرم اصلی گفته می‌شود که این حمله توسط توسعه دهنده نرم افزار برای ارزیابی شرایط امنیتی پلتفرم اجرا می‌شود. دراین برنامه، هکراخلاقی با استفاده از تمام ابزارها و تکنیک هایی که احتمال دارد توسط مجرم سایبری یا هکرکلاه سیاه برای دسترسی به سیستم و بهره برداری از آن استفاده شود، به سیستم نفوذ کرده و آسیب‌پذیری های احتمالی را کشف و از آن ها بهره برداری می‌کند. از اطلاعاتی که دراین رویکرد از آن‌ها بهره برداری شده محافظت می‌شود و برای جلوگیری از مورد سوقصد قرار گرفتن این اطلاعات، تست کننده گزارش آسیب‌پذیری را به صاحب پلتفرم ارائه می‌دهد تا رفع شود. این ارزیابی جامع معمولا چند روز طول می‌کشد و توسط یک پلتفرم امنیت سایبری و با امضای قرارداد با یک هکر کلاه سفید حرفه‌ای انجام می‌شود.

ابتدا، تیم امنیت سایبری شرکت یک محیط مجازی و فیزیکی برای ارزیابی محیط به جهت اجرای اسکن ها و حملات برروی سیستم در اختیار هکراخلاقی قرار می‌دهد. سپس، هکرکلاه سفید استخدام شده بااستفاده از تکنیک‌های متنوعی چون درب پشتی، تزریق SQL و فیشینگ برای کشف  نقص های پارامترهای امنیتی سیستم استفاده می‌کند. پس از جمع‌آوری داده‌ها ازطریق آسیب‌پذیری‌ها، هکراخلاقی با ارائه گزارش کامل از باگ‌های بهره‌برداری شده و همچنین راهحل‌ها پیشنهادی را به ارائه دهنده، ارائه می‌کند. سپس تیم امنیت سایبری ارائه‌دهنده بااستفاده از این داده ها قبل از اینکه سیستم توسط مجرمین سایبری مورد سواستفاده قراربگیرد، آسیب‌پذیری‌ها را رفع می‌کنند.

انواع متدهای تست نفوذ

روش‌های متنوع زیادی از تست نفوذ وجود دارد که توسط متخصصاتن امنیت سایبری برای بررسی امنیت پلتفرم های شما بکار می‌رود.

دریک تست نفوذ خارجی، دارایی های قابل مشاهده شرکت، مثل وب اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها، ایمیل‌ها، و دامنه‌ها مورد هدف قرار میگیرند. درهمین حال، در ارزیابی های داخلی، تهدیدهایی که برای دیوارآتش شرکت قابل تشخیص نیستند، شبیه سازی می‌شود. تهدیداتی مثل، فرد غیرقابل اعتماد داخل سازمانی یا کارمندی که مدارک هویتی سازمانی‌اش به سرقت رفته است.

علاوه‌براین، یک تست نفوذ را می توان در زیرمجموعه جعبه تست نفوذ سفید، خاکستری یا سیاه قرار داد. در جعبه تست نفوذ سفید، هکر کلاه سفید به تمام جنبه های پس زمینه سیستم و دیتا ها دسترسی دارد. در رویکرد جعبه سیاه، نام شرکت تنها چیزی است که هکر برای شبیه سازی یک حمله مخرب واقعی در دسترس دارد. از طرف دیگر، جعبه تست نفوذ خاکستری، اطلاعات مختصر و محدودی از شرکت دراختیار هکر قرار می‌گیرد.

مقایسه رویکرد تست نفوذ و دفاع جمع‌سپاری شده (VRP  یا باگ بانتی)

مقایسه بین رویکرد “ارزیابی آسیب‌پذیری” مانند تست نفوذ و متدهای “جمع‌سپاری شده” مانند باگ بانتی یک بحث همیشگی در کامیونیتی‌های امنیت سایبری است. دراین بخش از مقاله یک مقایسه جامع از این دو رویکرد ارائه داده‌ایم که به شما در انتخاب بهترین رویکرد برای حل مشکلات شرکت تان کمک می‌کند.

تست نفوذ و باگ بانتی را از جنبه های مختلفی می‌توانیم باهم مقایسه کنیم، که اینجا مهمترین جنبه های قابل مقایسه را با شما درمیان می‌گذاریم:

  1. محدوده تخصص

در هر ارزیابی تست نفوذ، یک نفر متخصص امنیت سایبری با تخصص محدود و مجموعه مهارت های یک نفر در برنامه اسکن امنیتی پلتفرم تان دراختیار شماست. این درحالیست که در رویکرد جمع سپاری VRP (Vulnerability Reward Program) مثل باگ بانتی، تعداد نامحدوی از افراد متخصص از سراسر جهان با مهارت ها و تجارب بسیار متنوع برای تامین امنیت پلتفرم شما تلاش می‌کنند.

  1. هزینه خدمات

ازلحاظ هزینه، برای شما به صرفه‌تر است که بودجه امنیت سایبری شرکت تان را در رویکرد دفاعی جمع سپاری هزینه کنید. میانگین هزینه یک تست نفوذ کامل حدود 30.000$ است. فردیکه این خدمات را برای شما انجام می‌دهد بدون درنظرگرفتن تعداد و اهمیت باگ هایی که پیدا کرده است، این مبلغ را از شما خواهد گرفت. این درحالیست که، دربرنامه باگ بانتی، شما درصورتی پول پرداخت می‌کنید که باگ و آسیب پذیری واقعی از سیستم شما گزارش شود، و مبلغ این پرداختی به میزان خطرناک بودن باگ بستگی دارد.

علاوه‌براین، با افزایش تعداد متخصصان، به دلیل رقابت بالا درمیان برنامه‌های جمع‌سپاری شده، میانگین مبلغ پرداختی برای خدمات نیز کاهش می‌یابد. همچنین برخلاف تست نفوذ که شما مبلغ را یکجا پرداخت می‌کنید، در برنامه‎‌های جمع‌سپاری شما مبلغ بانتی را در زمان‌های مختلفی که باگ ها و آسیب‌پذیری ها کشف و گزارش می‌شوند، هزینه را پرداخت خواهید کرد.

  1. محدودیت زمانی

تست نفوذ یک ارزیابی‌ای است که فقط یکبار روی پلتفرم شما انجام می‌شود. دراین رویکرد متخصص امنیتی که روی برنامه شما کار می‌کند زمان محدودی برای تامین امنیت سیستم دارد. درنتیجه، برخی آسیب‌پذیری‌های پیچیده و درزهای اطلاعاتی که زمان زیادی برای کشف آن‌ها نیاز است،به علت نارس بودن پروسه معمولا در برنامه های تست نفوذ کشف نشده باقی می‌مانند. درسوی دیگر، با رویکرد دفاعی جمع‌سپاری، سیستم شما به صورت نامحدود هر 7روز هفته در 24 ساعت شبانه روز در کل سال مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، و دراین حالت درزهای اطلاعاتی و آسیب‌پذیری بسیاری توسط متخصصین امنیتی باگ بانتی از سیستم شما کشف و گزارش می‌شود.

علاوه‌براین برای وب‌سایت ها، اپلیکیشن ها و پلتفرم هایی که دائما درحال به‌روزرسانی هستند، استفاده از برنامه باگ بانتی بسیار به صرفه‌تر از راه‌اندازی تست نفوذ در هر به روزرسانی خواهد بود.

  1. سندرم تست‌کننده نفوذ! (Pen-Tester Syndrome)

سندرم تستر نفوذ یک پدیده عمومی دراین نوع از ارزیابی ها است. معمولا، یک تست کننده نفوذ، با زمان و منابع محدود درمقابل قراردادی که با شرکت ارائه دهنده بسته است بایستی درنهایت تعدادی آسیب‌پذیری با اهداف بازاریابی به شرکت ارائه دهد. درنتیجه، اکثرا آسیب‌پذیری‌های کم اهمیتی مثل هدرهای یافت نشده HTTP در لیست آسیب‌پذیری های گزارش شده دیده می‌شود که به مشتری برای دفاع در برابر تهدیدات امنیتی واقعی هیچ کمکی نمی‌کند.

  1. محدوده ارزیابی

مهم ترین مزیت تست نفوذ گسترده بودن محدوده ارزیابی دراین رویکرد است. یک تست نفوذ به کل محدوده پلتفرم شما دسترسی دارد و زمانیکه می خواهید نمونه اولیه محصول خود را قبل از راه‌اندازی آن به صورت کامل ارزیابی کنید مناسب ترین رویکرد خواهد بود. اما برنامه باگ بانتی به ازای هر آسیب‌پذیری و درز اطلاعاتی که گزارش می‌دهد با شما کار می‌کند که این کار از هیچ بازه زمانی مشخصی پیروی نمی‌کند. دراین شرایط، رویکرد دفاع جمع سپاری با توجه به محدوده زمانی منعطفی که دارد، گزینه مناسبی برای شما نیم تواند باشد.

بهترین رویکرد برای دفاع سایبری

همانطورکه در پاراگراف های قبلی گفته شد، تفاوت های بسیاری بین متدهای تست نفوذ و برون‌سپاری وجود دارد. هردو متد با توجه به امکاناتی که برای کاربر به وجود می‌آورند مزایا و معایبی دارند، هیچ کدام از رویکردها برای تامین امنیت کامل پلتفرم شما، کامل و کاربردی نیستند.

بهترین رویکردیکه یک شرکت می تواند بااستفاده از آن ارزیابی کاملی از امنیت پلتفرم خود داشته باشد، استفاده از ترکیبی از هردو رویکرد است. پیشنهاد ما برای اینکه بتوانید از ترکیب این روش‌ها برای بدست آوردن بهترین نتیجه استفاده کنید به شرح زیر است.

در مراحل اولیه ایجاد کردن پلتفرم، بایستی ارزیابی کاملی از وجود هرگونه آسیب‌پذیری پیچیده و ساده روی سیستم تان داشته باشید. درنتیجه، بهتر است قبل از راه‌اندازی پلتفرم یک تست نفوذ کامل روی آن اجرا کنید تا در بازه زمانی‌ موردنظرتان پلتفرم تان ایمن باشد. پس ازاینکه برنامه شما در امنیت کامل راه‌اندازی شد، برای تامین امنیت بیشتر و تداوم نظارت بر سیستم تان از VRPهای برون‌سپاری مثل برنامه‌های باگ بانتی و ابزارهای شکار تهدید استفاده کنید.

تست نفوذ نسل بعدی

تست نفوذ نسل بعدی (Next-Generation Penetration Test) یکی از تازه‌ترین پلتفرم‌های ایجاد شده در دنیای امنیت سایبری است. بااستفاده از این پلتفرم می‌توانید درکنار مشخصه برون‌سپاری باگ بانتی از ویژگی ارزیابی کامل تست نفوذ استفاده کنید. در تست نفوذ نسل بعدی، مثل تست نفوذهای عادی روی پلتفرم خودتان یک عملیات تشخیص کامل اجرا کنید، اما اینجا دیگر فقط یک نفر متخصص امنیت روی برنامه شما کار نخواهد کرد.

دراین برنامه‌ها، ارائه دهنده سرویس امنیتی شما را با صدها هکراخلاقی که در سراسر جهان فعالیت دارند متصل می‌کند که این افراد عمل تست نفوذ را برای پلتفرم شما انجام می‌دهند. این روش یک راه‌حل بسیار کاربردی و مناسب برای شرکت هایی است که در تامین امنیت سایبری پلتفرم خودشان هیچ ریسکی را نمی‌پذیرند و خواهان بهترین ارزیابی های امنیتی برای تامین امنیت برنامه شان هستند.

سکیورمایند پلتفرم SecureBug را به‌عنوان اولین پلتفرم “تست نفوذ نسل بعدی” در کشورهای اسکاندیناوی برای بهبود شرایط امنیت سایبری دراین منطقه، چندماهی است که راه‎‎‌اندازی کرده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *