به عنوان یک انسان در حال تکامل چطوری با سندرم ایمپاستر کنار بیاییم؟

سندرم ایمپاستر یا خودویرانگری یک مشکل رایج بین انسانها توی جوامع هست. مخصوصا اگر شما یک فرد مبتدی هستین و به صورت خودخوان فرایند یادگیری رو جلو می‌برید. علیرغم داشتن شواهد روشن مبنی بر داشتن مهارت و دستاورد تو زمینه دلخواهتون، بازهم حس ناکافی و فریبکار بودن به شما دست می‌ده. این احساسات روی اعتمادبنفس، انگیزه و عملکرد شما تاثیر منفی میذاره و باعث میشه درباره قابلیت‌ها و تصمیم‌گیری‌هاتون شک کنید. در ادامه به چند مورد برای مدیریت این سندرم پرداختیم.

قبل از خوندن مقاله و راه‌حل‌ها تو این ویدیو بیشتر و بهتر با ” Impostor Syndrome | سندروم ایمپاستر: پشت پرده یک واقعیت پنهان”  آشنا بشین.

علایم سندرم ایمپاستر رو بشناسید

اگر شما هم دچار سندرم ایمپاستر هستید، قدم اول تشخیص زمان و نحوه اثر این سندرم روی شماست. علایم رایج این اختلال عبارتند از مقایسه خود با دیگران و احساس خودکم بینی، ارتباط دادن موفقیت به عوامل بیرونی، ترس از شناخته شدن به عنوان کلاهبردار و دست و پنجه نرم کردن با کمالگرویی، اهمال کاری یا کار زیاده. این علایم رو بشناسید و سعی کنید تا اینا رو با افکار منطقی و مثبت به چالش بکشید.

دستاوردهایتون رو جشن بگیرید

برای کنار اومدن با سندروم ایمپاستر، ارزش دادن به دستاوردها و شناسایی نقاط قوت‌تون یک امر بسیار مهم و ضروریه. ایجاد یک پورتفولیو یا ژورنال از پروژه‌ها،دستاوردها، بازخوردها و بررسی مداوم اونها به بهبود علایم شما میتونه کمک کنه. علاوه براین، به اشتراک گذاشتن کارها و آموخته‌هاتون با سایر افراد و گرفتن پشتیبانی و بازخوردهای سازنده از اونا برای بهبود علایم سندرم می‌تونن مفید باشن. یک منتور یا الگوی رفتاری خوب میتونه راهنما و الهام‌بخش خوبی برای شما باشه. همچنین پیوستن به کامیونیتی‌ها یا گروه‌هایی که علایق، اهداف یا پیشینه مشابهی با شما دارن هم می‌تونه مشوق خوبی برای شما باشن. درنهایت وقتی به جای نتایج و خروجی‌ها، درمقابل تلاش‌ها و پیشرفت‌هایتون به خودتون پاداش می‌دین، اعتادبنفس، انگیزه و عزت نفس شما تقویت میشه و اینجوری ارزش‌ها و پتانسیل‌های خودتون رو به خودتون یادآوری می‌کنید.

از اشتباهاتون یادبگیرید

سومین راه برای مقابله با سندرم ایمپاستر یادگرفتن از اشتباهات و شکست‌هاتون هست، اجازه ندین اونها شما رو تعریف کنن. داشتن یک طرز فکر بالغانه به این معنیه که به چالش‌ها به چشم یک فرصت برای یادگیری و توسعه شخصی نگاه کنید.علاوه‌براین، پذیرفتن عدم قطعیت و ابهام، که تو حوزه برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات گریزناپذیره، و قبول کردن اینکه شکست‌ها و اشتباهات قسمتی از فرایند یادگرفتنه، میتونه براتون مفید باشه. تجزیه و تحلیل اشتباهات و شکست‌ها بهتون کمک می‌کنه تا بفهمید که دفعه بعد کجاها باید متفاوت یا بهتر عمل کنید. چیزهایی که در این قسمت یادمیگرید هم خیلی با ارزش و مهم هستن. در نهایت، گرفتن بازخورد و کمک از دیگران و داشتن دید باز نسبت به سایر دیدگاه‌ها و راه‌حل‌ها به شما کمک می‌کنه تا مهارت ها، دانش و انعطاف‌پذیری خودتون رو بهبود بدین و بر ترس‌ها و شک‌های خودتون پیروز بشین.

از شوخ طبعی به عنوان یک استراتژی مقابله استفاده کنید

شوخ طبعی میتونه یک روش خیلی عالی برای مقابله با سندرم ایمپاستر باشه. میتونید تو اشتباهات و شکست‌هاتون چیزهای بامزه ای پیدا کنید و درباره اونها لطیفه یا میم بسازید و با بقیه افراد کامیونیتی تون به اشتراک بذارید. علاوه‌براین لطیفه ها و میم ها بهتون کمک می‌کنن تا احساسات،عواطف، نظرات یا تجربیات خودتون رو با بقیه راحت تر به اشتراک بذارید. علاوه‌براین، از اونها برای استراحت، سرگرمی و پرت کردن حواستون از موقعیت های استرس زا استفاده کنید. درنهایت، میتونید از لطیفه ها و میم‌ها برای تشویق، انگیزه دادن به خودتون یا سایر افراد یا جشن گرفتن یک دستاورد یا فرایند استفاده کنید. با استفاده از حس شوخ طبعی به عنوان استراتژی مقابله با سندرم ایمپاستر میتونید احساسات منفی خودتون رو کم کنید و احساسات مثبت تون رو افزایش بدین و حس رضایت و خوشنودی رو در خودتون بهبود ببخشین.

درصورت نیاز از یک فرد متخصص کمک بگیرید

اگر سندرم ایمپاستر سلامت روان، روابط یا کار شما رو تحت تاثیر قرار داده، حتما از یک فرد متخصص برای کنار اومدن با این اختلال کمک بگیرید. یک تراپیست، مشاور یا مربی توسعه فردی میتونه به شما کمک کنه تا ریشه اتفاقات، تریگرهای سندرم ایمپاستر و راه‌های مقابله با اون‌ها رو پیدا کنید. این افراد میتونن برای مدیریت این سندرم و تغییر افکار و رفتار منفی بهتون راه‌حل‌ها و استراتژی های خوبی ارائه بدن. علاوه‌براین، میتونن بهتون کمک کنن تا اهداف و انتظارات واقع‌گرایانه و قابل دسترسی برای خودتون تعیین کنید، و با افرادی که میتونن بهتون کمک کنن یه شبکه قابل اعتماد بسازید. درنهایت، کمک تخصصی برای شما گوش شنوای قابل اعتماد مورد نیازتون برای مقابله با سندرم ایمپاستر و بدست آوردن اهدافتون رو فراهم میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *