ضرورت استفاده از برنامه های باگ بانتی برای پروژه‌های بلاک چین

ضرورت استفاده از برنامه های باگ بانتی برای پروژه‌های بلاک چین

برنامه های باگ بانتی برای پروژه‌های بلاک چین

فهرست روش ها و استراتژی هایی که توسط هکرهای کلاه سیاه برای به‌خطرانداختن اهداف به کار می‌رود روز به روز گسترش می‌یابد و  امروزه از فناوری های نوین مثل هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هم برای دسترسی به اهدافشان استفاده می‌کنند. لیست تهدیدات امنیتی سایبری تاثیرگذار در کسب و کارها ، فعالیت های مخربی است که  توسط گروه های هکر سازمان یافته تحت حمایت دولت ها انجام می‌شود.

نهادهایی که از ابزارهای ارزیابی امنیتی سنتی استفاده می‌کنند اغلب در تشخیص و رفع حملات سایبری نوین با شکست مواجه می‌شوند. دراین میان بخاطر محدودیت در ساخت فضای امنیتی، بزرگترین خطر امنیتی شرکت های کوچک فعال در زمینه نوآوری را مورد هدف قرار داده است. یکی از معتبرترین روش های تست امنیت برای چنین شرکت هایی و همچنین افراد معتبر بازار برنامه های باگ بانتی است.

باگ بانتی – یک فرایند تست امنیتی که درطی آن جمعیت بزرگی از هکرهای کلاه سفید به ازای پاداش، روی آسیب‌پذیری های امنیتی  تشخیص داده شده در سیستم های مشتری ها کار می‌کنند.

برنامه های باگ بانتی چه تفاوتی با تست نفوذ و بازرسی امنیتی دارند؟

برنامه باگ بانتی از شکل خاصی از تست نفوذ امنیتی شکل می‌گیرد که ممکن است با سایر فرایندهای تست امنیت به صورت موازی اجرا شود. ویژگی های کلیدی برنامه باگ بانتی به صورت زیر است:

 • مدت زمان: مدت زمان برنامه توسط مشتری مشخص می‌شود و ذاتا یک فرایند متداوم و ادامه دار است. تست امنیت و تست نفوذ یک فعالیتی است که فقط یک بار انجام می‌شود.
 • افراد پشت پرده: جمعیت بزرگی از هکرهای اخلاقی مستقل در فعالیت کشف باگ در محصولات مشتری، در حیطه اسکوپ برنامه باگ بانتی شرکت می‌کنند. بازرسی امنیتی و تست نفوذ توسط کارکنان داخلی یک شرکت ارائه دهنده خدمات امنیتی انجام می‌شود.
 • هزینه: یک ارائه دهنده خدمات امنیتی اشتراک برنامه باگ بانتی و قیمت های آن را خودش تعیین می‌کند، این درحالیست که مجموع دستمزد پرداختی به هکرهای اخلاقی برای باگ های کشف شده توس مشتری تعیین می‌شود. درعین حال، هزینه خدمات بازرسی امنیتی و تست نفوذ توسط ارائه دهنده خدمات امنیتی تعیین می‌شود.

برنامه باگ بانتی:  مراحل و مدت زمان برنامه

اجرای یک برنامه باگ بانتی، یک فرایند ساختاریافته است که به راحتی توسط شرکت های بزرگ و استارت آپ ها می تواند برگزار شود. تنها چند مرحله اصلی وجود دارد که نیاز داریم توسط مشتری برای راه اندازی برنامه باگ بانتی انجام شود:

 • برقراری ارتباط بین مشتری و نمایندگان یک پلتفرم باگ،
 • توسعه فرایند مدیریت آسیب‌پذیری و اطلاعات ضروری درمورد باگ بانتی،
 • ایجاد طرح کلی پاداش،
 • راه اندازی رسمی برنامه.

در اکثر موارد، مدت زمان برنامه باگ بانتی بین چند ماه تا 1سال و گاها تا چندسال به طول می‌انجامد. نمایندگان یک پلتفرم باگ بانتی در تمام مدت زمان اجرای برنامه باگ بانتی با مشتری درارتباط هستند.

برنامه باگ بانتی و رمزنگاری داده

استفاده از علم رمزنگاری داده ها خطر دسترسی غیرمجاز هکرهای غیراخلاقی به سوابق هویتی و اطلاعات هویتی را تا حدودی کاهش داده است، اما این به معنای معصونیت کامل نیست. اجرای یک برنامه باگ بانتی به موازات استفاده از رمزنگاری داده به میزان قابل توجهی مقاومت شرکت ها در برابر نشت داده را افزایش می‌دهد.

برنامه باگ بانتی بهتر است کجا اجرا شود؟

شرکت ها در انتخاب اینکه روی وب سایت خودشان برنامه باگ بانتی خودشان را توسعه و راه اندازی کنند یا از یک پلتفرم تخصصی مثل HackenProof برای اجرای برنامه باگ بانتی کمک بگیرند، کاملا آزاد هستند. اما درصورت انتخاب گزینه دوم، شرکت ها از مزایای زیر بهره‌مند خواهند شد:

 • پلتفرم های تخصصی با جمعیت بزرگی از محققان امنیتی اخلاقی مستقل همکاری می‌کنند.
 • این پلتفرم ها با برآورده کردن تمام نیاز های مشتری سعی در بالا بردن اعتبار خودشان دارند.
 • گروه تریاژ (امدادرسانی) متخصصی برای برقراری ارتباط با هکرهای اخلاقی و کار با باگ های گزارش شده وجود دارد.
 • پلتفرم های تخصصی به صورت 24/7 برای مشتری های خود خدمات ارائه می‌دهند.

تفاوت برنامه های باگ بانتی عمومی و خصوصی

برنامه های باگ بانتی عمومی برای تمام محققان امنیتی مستقلی که در پلتفرم باگ بانتی تخصصی ثبت نام کرده‌اند قابل دسترسی است. اما برنامه باگ بانتی خصوصی تنها در دسترس هکرهای منتخب مشتری است. همچنین، مشتری درصورت انتخاب برنامه خصوصی می‌تواند از محققان امنیتی خارج از پلتفرم برای کار برروی اسکوپ مشخص شده نیز دعوت کند.

افشای اطلاعات

هکرهایی که روی باگ های داخل اسکوپ تعیین شده برنامه باگ بانتی کار می‌کنند، بایستی از قوانین سخت‌گیرانه افشای اطلاعات که توسط پلتفرم باگ بانتی تنظیم شده است پیروی کنند. هر پلتفرم باگ بانتی قابل اطمینانی برای جلوگیری از نشت اطلاعات یا سایر اشکال تهدیدات امنیتی معیارهای امنیتی سخت‌گیرانه‌ ای را اتخاذ می‌کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *